понеделник, 28 ноември 2011 г.

Настройка на поливни системи.

Поливни системи – настройка. Настройка на разпръсквачи, програматори и датчик за дъжд .
поливна система с роторни разпръсквачи

Поливните системи незаменим помощник при озеленяване на дворове и градини. Те са много полезни и при поддръжка на градини.  След изграждане на поливна система, е много важно да настроите добре разрпъсквачите, програматора и датчика за дъжд, за да работи добре напоителната система. Поливните системи са гаранция за добрия вид и състояние на вашата градина, но само ако са добре настроени. При неправилно напояване може да се получат доста проблеми.
Настройка на разпръсквачи.
С разпръсквачи се полива тревния чим. Основно разпръсквачите за поливни системи са три вида дефлекторни, роторни и дефлекторни с роторни глави.
Дефлекторните разпръсквачи пръскат / като ветрило / в сектор от окръжност и имат следните стъпки на настройка:
  • Първо се избират правилните дюзи – те трябва да пръскат на проектното разстояние и сбора от дебитите на всички дюзи във всеки поливен кръг трябва да е не по голям от наличния дебит.
  • Настройка на големина на сектора на поливане на дюзата. Обикновено секторите на поливка са от 0 до 360 градуса. Тази настройка се извършва, чрез въртене на външния ринг на дюзата.
  • Настройка на началната посока на сектора на поливане. Чрез въртене на ринга на дюзата се премества само една от осите на ъгъла на пръскане. Другата ос на поливния сектор остава неподвижна и се настройва с въртене на стеблото на разпръсквача.
  • Настройка на дължината на радиуса на поливане и дебита на дюзата. Това става чрез въртене на винта в средата на дюзата. Тази настройка е по добре да се използва по рядко.
Роторните разпръсквачи пръскат струя с вода, която си върти в сектор от  0 до 360 градуса. Те се използват при напояване на по-големи площи с райграс. Основните настройки са същите като на дефлекторните.
  • Отново първо се избират дюзи разликата е, че те се поставят в специални легла и се застопоряват с винтче над тях
  • Големината на сектора на поливане се променя от специално гнездо за това с инструмент за реглаж  / такъв трябва да изискате от продавача / или отверка.
  • Началната посока се настройва отново с въртене на стеблото на разпръсквача. Някои разпръсквачи са чувствителни и не трябва да се върти главата им.
  • С винта над дюзата, чрез навиване и развиване се променя радиуса на поливане и количеството вода паднала по дължината на поливния радиус.
Дефлекторните разпръсквачи   с роторна глава пръскат няколко въртящи се струи вода в определен поливен сектор. Те са по икономични и поливат по равномерно от другите разпръсквачи. Настройката им е също като при дефлекторните, но разликата и че всяка дюза пръска в определени сектори.
Настройка на програматор.
Програматора регулира основно час на начало на поливане, време на поливане и ден на поливане. За правилно напояване е важно да са избрани правилни стойности на променливите.
  • Времето на поливане се настройва обикновено от “run times” и за роторни разпръсквачи са около 10 – 12 минути, за дефлекторните 3 – 4 минути, а за дефлекторните с роторни глави е 15 – 18 минути, за капково напояване - 20 - 30 минути.
  • Началото на поливките е добре да е през нощта, през горещите месеци се програмират две стартови времена през една нощ. Началото на поливката се настройва от “start times”. При затревяване с райграс се правят  допълнително сутрешни подготвителни поливки и вечерни възстановяващи.
  • В дни на поливки обикновено се настройват, кой ден от седмицата градината да се напоява. През пролетта се полива първоначално през два дни а после през ден. През есента пък поливките се разреждат. Лятото е добре поливната система да се включва всяка вечер. Началото на поливане обикновено е април, а края е октомври.
Настройка на датчик за дъжд.
С датчика за дъжд се избягва излишното поливане. Обикновено настройката му става чрез въртене на подвижния ринг до поставяне на показалеца срещу цифрата на милиметрите дъжд, на които да реагира. Датчика трябва да се поставя на високо и открито място, така че да се достига от валежите ида не се пръска от разпръсквачите.

Инструменти за райграс.

Инструменти и машини за поддръжка на тревен чим от райграс.


моторна косачка
За да имате зелена и красива полянка трябват много грижи и правилна поддръжка на тревния килим. Тук ще ви представим основните машини и инструменти необходими за поддръжка на тревни площи.
Понеже косенето е една от най постоянните и тежки дейности при поддръжка на градини, разнообразието на машини и инструменти за косене на трева е голямо.
Най- често са разпространени класическите моторни и електрически косачки. Предимствата на електрическите косачки са по ниската цена, по лесна поддръжка и по ниската стойност на използваната електроенергия. Моторните косачки са много по мощни и работата с тях е по лесна поради липсата на кабел. Все по често използвани напоследък са мулчиращите косачки, които разпръскват окосената трева като мулч върху тревния чим.
За малки площи и косене около ръбове и стени често се използват електрически тримери или моторни коси. При косене с тях не се получава равна повърхност и затова се използват по рядко за косене на тревни площи. За високи треви и почистване на запустели площи моторната коса е много подходящо решение, като с нея може да режете даже храсти.
вертикулатор за райграс
Друг важен уред при поддръжка на тревни площи е вертикулатара, той е по известен като аератор и често се бърка с него, но за него ще споменем по долу. С вертикулатора се премахват мъхвоте и мъртвата тревна постилка / слой от мъртви растителни части върху почвата, присъстващ във всеки тревен чим /.Освен това вертикулатора прави малки бразди върху почвата дълбоки 2- 3 мм. С вертикулирането се освобождава жизнено пространство и се осигурява достъп на вода, въздух  и хранителни вещества до корените на тревата. Обикновено се вертикулира рано на пролет и есен.
ръчен барабанен аератор
Следващия уред е аератара, той прави дупки в почвата дълбоки до 9 см. и широки 1 см. Ефекта от аерирането е сходен с вертикулирането, но е по силен. Използването му помага  при много от проблемите по тревния чим, особено важно е аерирането на тревни площи с лош дренаж. Добре е да се аерира веднъж на две три години.
Валяка е често използван инструмент за поддръжка на райграс и задължително се използва при затревяване и полагане на тревен чим. С него се поправят мини неравности и се стимулира братенето и сгъстяването на тревата. Когато се валира тревния чим трябва да е влажен, за да може по лесно да се моделира терена. Валира се поне няколко пъти в годината обикновено след косене.
За да имате хубав тревен килим няма как да минете без поливане. Основните инструменти за поливане са маркучите и разпръсквачите. Последните години за напояване все по често се използват поливни системи. Освен че са автоматизирани напоителните системи са с вкопани в земята тръби и разпръсквачи, като така градината ви винаги изглежда попредена и красива. С добре работеща поливна система винаги ще имате перфектен тревен килим.
уред за торене на райграс
Освен посочените по горе машини и инструменти за поддръжка на райграс, често се използват и много други, примерно  - пръскачки, торо-разпръсквачки, уреди за вадене на плевели и други.
Има още много видове косачки, машини и други инструменти използвани при поддръжка на спортни тревни площи, но и с изброените инструменти можете да имате страхотна морава с райграс.
Източник на снимките на статията  - инструменти за поддръжка на райграс в ecodesign.bg

неделя, 13 ноември 2011 г.

Родопи

Снимки от Родопите

чудните мостове

перперикон

асеновата крепост

дяволският мост

златоград

златоград

чудните мостове

чудните мостове

перперикон

каньона на водопадите

каньона на водопадите

каньона на водопадите

каньона на водопадите

каньона на водопадите

каньона на водопадите

татул

татул

крепостта във Вишеград

крепостта във Вишеград

каменната сватба

каменната сватба

крепостта Муняк

перперикон

чудните мостове