четвъртък, 10 март 2011 г.

В градината през март.

Поддръжка на двор и градина през март.

Може да се каже, че март е най-натоварения месец в календара на градинаря. През март почти всички дейности по поддръжка на градини са на дневен ред. След края на зимата ни предстои почистване, преоразмеряване, подмладяване, подхранване, разсаждане, окопаване, възстановяване на тревния чим и растителността и много други грижи в градината.
В началото  на март поддръжката трябва да започне с почистване на градината и освобождаване на растенията от зимните предпазни материали. Почистете добре зелените площи от шума и мъртви растителни отпадъци. Именно в тях са презимували повечето болести и неприятели. Развържете предпазните мрежи и въжета и освободете растенията от мъртвите листа. Разкрийте мулчираните през есента храсти и корени.
Март е месец, през който може да се водят и много резитби в градината. Трябва да направите и така наречената санитарна резитба, която представлява изрязване на всички мъртви и болни растителни части. С резитба за по добро цветоносене се съкращават броя на клонките и пъпките по тях, като тя се прави най-често по розите и хортензиите. С резитба за просветляване се прореждат по гъстите корони. Когато някое растение е застаряло или прерасло може да го подмладите като изрежете по голямата част от короната му. Ако искате да промените формата или размерите на храсти или живи плетове е добре да го направите при поддръжката на градини през март.
След зимата тревния чим трябва да се възстанови. В тревния килим винаги има  много мъртви растителни части, а след зимата са се увеличили значително. По райграса обикновено има повреди от дълго задържалия се сняг и от гъбни нападения. Затова трябва цялата тревна площ да се вертикулира много добре на кръст / тази операция е по известна като аериране /. Извършва се със специално гребло – вертикулатор или машина. Почистват се всички плевели по чима. После където са се получили петна, трябва да се подсее с нови тревни семена. 
Една от най- важните дейности при поддръжка на градината през март е подхранването. То се осъществява чрез торенето. Целите тревни и градински площи трябва да се наторят равномерно и внимателно. Най- добре е да използвате , колкото може по бавно разлагащи се и по богати на хранителни вещества торове. Обикновено се тори с NPK / комплексен тор / в норма 30 – 40кг. на декар. Ако подхраните с органични и разтворими торове е много добре, но те имат по висока цена.
Важно е през март да се направи и едно окопаване на градинските площи.  Окопаването не трябва да е дълбоко и с него се цели да се поддържа почвата чиста от плевели и с рохка повърхност. Освен естетическа стойност от това има и реална полза – намалява се конкуренцията за хранителни вещества и се подобрява водния и въздушен режим.
Ако имате поливна система, трябва да и направите профилактика и да настроите програматора  да полива един - два пъти на седмица. Роторните разпръсквачи пуснете за 10 минути, а дефлекторните за 3 минути. Настройте и датчика за дъжд да реагира на по малко количество валежи.
При поддръжката на двора през март може да се наложи и да се пръска срещу болести, неприятели и плевели. Пръсканията се извършват основно при сухо време и не се полива 24 часа след третиранията на растенията. Листните въшки и други насекоми напръскайте с инсектициди, нежеланите широколистни плевели в тревния чим със селективни хербициди, а гъбните болести третирайте с фунгициди.
През март може да свършите и много други дейности по поддръжка на градини и дворове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар