Използване на разпръсквачи при изграждане на поливни системи .
Хидрантите използвани при изграждане на поливни системи потъват след работа до нивото на тревното покритие и така не пречат и не се забелязват. Основните типове са:
- Роторни разпръсквачи.
- Дефлекторни разпръсквачи.
- Дефлекторни с роторна дюза / мп ротатори /.
Източник на снимката на поливна система - http://hunterindustries.com/ |
Роторните хидранти пръскат струя вода, която се върти в сектор от кръг от 0 до 360 гр. Радиусът им на пръскане е от 8 до 15 м.
Дефлекторните пръскат вода в плътен сектор от окръжност. Ъгълът на поливния сектор сектор е от 0 до 360 градуса, а радиуса им на пръскане е то 3 до 7 м.
Дюзите тип МП Ротатор пръскат много въртящи се струйки вода в определен сектор / всяка дюза си има свои ъгли на пръскане, в които може да се регулира /. Радиуса им на пръскане е от 5 до 9 м. Понеже имат нисък разход на вода те се използват много успешно, когато водоизточника на поливната система е с малък дебит,
На един поливен кръг трябва да се монтират един тип разпръсквачи, като роторните хидранти може да се комбинират с мп ротаторите.
Особено важно е определянето на броя на поливните кръгове в напоителната система. Общия разход на вода на дюзите на всички разпръсквачи в кръга трябва да е близък, но по малък от дебита на водоизточника на поливната система.
Източник на снимката на поливна система - http://www.rainbird.com/ |
Целта при разполагането и настройката на разпръсквачите е максимално плътно и равномерно поливно покритие на тревните площи, при това те трябва да поливат само райграса. Не трябва да се пръскат други градински площи и сградите. Поливането на растенията с разпръсквачи може да причини преовлажняване и да предразположи цветята към някои болести, а при обилно пръскане на мазилките могат да паднат.
При напояването водата паднала на различно разстояние по поливния радиус на един разпръсквач никога не е еднакво количество. Така че, за да е равномерно поливното покритие на системата, разпръсквачите се разполагат един от друг на радиуса им на поливане. Друго правило при разполагане на разпръсквачи е да ги разполагате по края на тревната площ, за да излиза възможно най-малко вода извън тях.
Следващия етап е да се изберат ъгли на напояване и големина на дюзите. Именно с настройката на поливната система се избягват преовлажнявания, засушавания и се полива само тревата.
Всички разпръсквачи поливат чрез дюзи, които си имат номера и са различни за всеки вид хидранти. Всяка дюза има определени дебит и радиус на поливане при определено налягане. Таблици за тези данни може да поискате от всеки продавач на поливни системи или в официалните сайтове на производителите на разпръсквачите.
За да работи добре поливната инсталация, трябва ежегодна поддръжка и настройка.
Вижте цени за изграждане на поливни системи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар